Gdy nadchodzi lato, coraz więcej osób zastanawia się nad zamontowaniem klimatyzacji w swoich domach. Gdy zaczynają się wakacje, a upały stają się nie do zniesienia, są wręcz gotowi zrobić to z dnia na dzień.

(więcej…)

Klimatyzacja to proces przetwarzania powietrza w pomieszczeniu i modyfikacji jego parametrów za pomocą specjalistycznych urządzeń. Polega na utrzymywaniu pożądanych warunków temperaturowych oraz wilgotnościowych. Celem klimatyzowania pomieszczeń mieszkalnych jest zapewnienie optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańców, co pozytywnie przekłada się na ich zdrowie i samopoczucie. Klimatyzacja najczęściej kojarzona jest z obiektami przemysłowymi i użyteczności publicznej, ale coraz popularniejsza staje się również w budynkach mieszkalnych. Czy warto inwestować w klimatyzację domową?

 

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja umożliwia utrzymanie prawidłowego komfortu termicznego. To szczególnie istotne w upalne dni, gdy gorące powietrze daje się we znaki i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nieznośne upały mogą zaburzać zdolności termoregulacyjne organizmu. Rozwiązaniem tych problemów jest klimatyzacja do domu. Pozwala utrzymać w pomieszczeniu optymalne warunki termiczne, a dzięki wbudowanym czujnikom automatycznie reaguje na zmiany temperaturowe i dostosowuje się do nich. Temperatura dostosowana do potrzeb człowieka pozytywnie wpływa na koncentrację i zdolności umysłowo-spostrzegawcze oraz zapewnia zdrowy, wartościowy sen.

Co więcej, klimatyzacja to nie tylko chłodzenie powietrza. Za pomocą nowoczesnych klimatyzatorów można również podwyższyć temperaturę, co często jest wykorzystywane w przejściowych okresach grzewczych. Klimatyzacja w domu może dodatkowo osuszać lub nawilżać powietrze, regulując prawidłowy poziom wilgotności oraz pełnić funkcję filtracyjną. Służą temu wbudowane higrometry oraz zdolność do jonizacji powietrza, czyli usuwania bakterii chorobotwórczych i innych drobnoustrojów. Klimatyzacja pozwala uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza i umożliwia wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Wymierne korzyści przynosi to zwłaszcza alergikom, dla których jakość powietrza ma istotne znaczenie prozdrowotne.

 

Czy klimatyzacja domowa ma wady?

Jedną z niedogodności klimatyzacji w domu może być jej skomplikowany montaż. Potencjalne problemy instalacyjne można jednak wyeliminować, korzystając z usług doświadczonej firmy. Klimatyzacji domowej zazwyczaj nie montuje się także we wszystkich pomieszczeniach. Przemieszanie się pomiędzy pomieszczeniami klimatyzowanymi oraz nieklimatyzowanymi, a także częste wchodzenie i wychodzenie na zewnątrz z pomieszczenia klimatyzowanego może prowadzić do dolegliwości reumatycznych lub infekcji zatok i gardła. Takiej sytuacji można uniknąć, dbając o to, by różnice temperaturowe nie przekraczały 7˚C, a intensywność nadmuchu nie była większa niż 0,25m/s. Wadą domowej klimatyzacji może być również generowany przez urządzenie hałas. To jednak problemy, dotyczące starszych modelów klimatyzatorów. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą. Argumentem przeciw nie powinny być także koszta, ponieważ zaawansowane technologicznie sprzęty produkowane są zgodnie z polityką energooszczędności.

Osoby, które marzyły o klimie w domu i wreszcie decydują się na zakup klimatyzatora, muszą podjąć decyzję, gdzie go umieścić.

(więcej…)

O  klimatyzacji cały czas krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, jakoby klimatyzacja źle wpływała na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że rodzice małych dzieci nie raz zastanawiają się, czy montaż klimatyzatora w pokoju maluszka to dobry pomysł. Przecież rzekomo jest on siedliskiem bakterii i grzybów, a dziecko będzie cały czas przeziębione. To oczywiście nieprawda. Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej. (więcej…)

Klimatyzatory zaczęły stawać się w Polsce popularne kilkanaście lat temu. Przez jakiś czas osiągały horrendalne ceny i kojarzyły się ze szczytem luksusu. Obecnie na wydajną klimatyzację w nowobudowanym domu może pozwolić sobie nawet przeciętny Kowalski. Chociaż nie jest już ona nowością, wciąż można usłyszeć różne mity dotyczące jej użytkowania. Przyjrzyjmy się im bliżej. (więcej…)

Chociaż współczesne klimatyzatory nie wymagają skomplikowanej obsługi od swoich właścicieli, powinni oni pamiętać, że mają wobec nich kilka obowiązków. Czasami można usłyszeć, że klimatyzator wydziela nieprzyjemne zapachy. Tak właśnie dzieje się wtedy, gdy właściciel nie dba o urządzenie: nie pamięta o regularnej wymianie filtrów czy profesjonalnym serwisowaniu. Co powinny wiedzieć osoby, które montują w swoim domu klimatyzator? Sprawdźmy! (więcej…)

Pierwsza klimatyzacja została stworzona w 1902 roku przez amerykańskiego wynalazcę Willisa Havilanda Carriera. Zaprojektował on specjalną instalację dla drukarni, która kontrolowała temperaturę oraz poziom wilgoci. Jednak sam termin klimatyzacja powstał dopiero 4 lata później, zaproponował go inżynier Stuart W. Cramer. Od tego czas możemy mówić o historii nowoczesnych systemów klimatyzacyjnych.

Próby znalezienia skutecznej metody chłodzenia miały już jednak miejsce w czasach antycznych. Dowodem tego mogą być ruiny niektórych rzymskich domów. Między ich ścianami archeolodzy znaleźli tunele. Według ustaleń badaczy, miały on służyć do przepuszczania wody, co miało przyczyniać się do schładzania pomieszczeń. Inny system chłodzenia wynaleźli Persowie, którzy do obniżania temperatury w budynkach wykorzystywali system cystern i wież wiatrowych. W kolejnych wiekach powstawały również pewne wynalazki, jak choćby słynny projekt wiatraka napędzanego kołem wodnym, którego autorem był Leonardo da Vinci. Pomimo tego, trudno mówić wówczas o jakiś znaczących postępach, w dziedzinie urządzeń przeciwdziałających upałowi.

Znaczącą datą w historii klimatyzacji jest rok 1758. Kiedy to wynalazca Benjamin Franklin oraz profesor chemii John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności takie jak alkohol, mogą schładzać inne obiekty. W 1820 roku słynny brytyjski fizyk Michael Faraday udowodnił zaś eksperymentalnie, że sprężając i skraplając amoniak, można ochłodzić powietrze w pomieszczeniach. Na sprawne urządzenie wykorzystujące te odkrycia trzeba było poczekać jeszcze ponad 80 lat.

Willis Carrier istotnie zasługuje na tytuł ojca klimatyzacji, nie tylko stworzył bowiem pierwszą instalację chłodzącą, ale 20 lat później zaprezentował światu swój kolejny wynalazek – klimatyzator ze sprężarką odśrodkową. Urządzenie było znacznie mniejsze niż te wcześniej stosowane, dzięki czemu było znacznie bardziej funkcjonalne. W 1925 roku firma Carriera zamontowała swoją instalację w Teatr Rivoli na Times Squar, który stał się dzięki temu pierwszym na świecie budynkiem wyposażonym w system klimatyzacji. Sukces okazał się natychmiastowy, sprzedaż klimatyzatorów poszybowała, każdy chciał bowiem posiadać urządzenia Carriera w swoim budynku.

W upalne letnie dni, kiedy leżymy w rozgrzanym domu, w którym panuje okropna, trudna do wytrzymania duchota. Próbujemy ochłodzić się na wiele przeróżnych sposobów: używamy wiatraków, stosujemy zimne okłady, otwieramy kilka okien, starając się zrobić przeciąg. Przynoszą one jednak tylko częściową ulgę. Z żalem myślimy wówczas o tym, dlaczego nie zdecydowaliśmy się na zakup porządnego klimatyzatora. Jeśli byłeś kiedyś w opisanej sytuacji, to znalazłeś się w dobrym miejscu. Postaramy się doradzić, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator do domu.

Jak dobrać najlepszy klimatyzator do mieszkania?

Jeśli zdecydowałeś się, że dłużej nie masz zamiaru męczyć się z powodu upałów i najwyższy czas kupić klimatyzator. Staniesz wówczas przed wyborem, jakie urządzenie kupić. Możesz nabyć klimatyzator przenośny, jednak jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, znacznie wydajniejszy będzie sprzęt typu split.

Urządzenia tego rodzaju przeznaczone są do stałego zamontowania. Składają się z dwóch części jednostki wewnętrznej, którą instaluje się w pomieszczeniu, oraz jednostki zewnętrznej, którą umieszcza się na dworze. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala umieścić poza pomieszczeniem sprężarkę, wydzielającą podczas pracy dużo hałasu oraz wymiennik generujący ciepło. Na rynku istnieje duży wybór klimatyzatorów typu split o różnym sposobie montażu. Mamy więc klimatyzatory ścienne, klimatyzatory przypodłogowe, klimatyzatory okienne. Do wysokich pomieszczeń dedykowane są klimatyzatory przysufitowe, a do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi specjalne klimatyzatory kasetonowe. Szeroki wybór na pewno pozwoli wybrać Ci taki model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Funkcje i moc – na co zwrócić uwagę

Zanim jednak nabędziesz upragnione urządzenie chłodzące, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić dwie istotne rzeczy – moc oraz zakres funkcji sprzętu.

Klimatyzator powinien posiadać moc, która pozwoli mu na optymalną pracę. Jeśli moc będzie zbyt mała, to nie pozwoli rozwinąć urządzeniu pełnej sprawności, przez co nie ochłodzi ono pomieszczenia. Tymczasem zbyt duża moc nie będzie w pełni wykorzystana, a jednocześnie pociągnie za sobą znaczny wzrost kosztów. Ponadto w klimatyzatorach charakteryzujących się dużą mocą, dochodzi do częstego włączania i wyłączania sprężarki, co prowadzi do jej szybszego zużywania.

Część modeli dostępnych na rynku posiada dodatkowe opcje. Służą nie tylko do ochładzania powietrza, ale mają też funkcje chłodząco-grzewczą oraz funkcje pozwalającą na utrzymanie temperatury przez cały rok. Urządzenia posiadające dodatkowe opcje są jednak kosztowniejsze.

Wybierając klimatyzator warto również, abyś zwrócił również z uwagę na kilka kwestii związanych z pomieszczeniem, którym planujesz go zamontować. Należy wziąć pod uwagę jego wielkość, poziom nasłonecznienia.

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup klimatyzatora, to pierwsza kwestia, przed jaką staniesz to wybór pomiędzy urządzeniem mobilnym a sprzętem typu split. Zaletą pierwszego urządzenia jest, jak wskazuje sama nazwa, jego przenośność. Możesz go ustawić w dowolnym miejscy w całym domu. Ponadto jest to też znacznie tańsza opcja. Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, nie musisz ponosić wysokich kosztów montażu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to doskonałe rozwiązanie. Jednak urządzenie to posiada pewne znaczące wady. Pierwszą z nich jest system odprowadzania gorącego powietrza. Podczas używania klimatyzatora mobilnego musimy mieć stale uchylone okno, przez które należy wystawić rurkę wylotową. Powoduje to, że do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz, co przyczynia się do obniżenia efektywności pracy urządzenia. Dużą wadą jest również to, podczas pracy emituje ono hałas o wysokim poziomie. Przyczyną tego jest fakt, że całość urządzenia przechowujemy we wnętrzach. Tymczasem w klimatyzatorach typu split najgłośniej działające urządzenia jak sprężarka, znajdują się w jednostce zewnętrznej, umieszczonej na zewnątrz budynku. Pracujący klimatyzator może generować hałas, który waha się w okolicach 50-60 decybeli, czyli na takim poziomie jak głośna lodówka. O ile w dzień, może to być lekko drażniące, lecz w miarę znośne, to nocą staje się nie do wytrzymania.

Pomimo pewnych niewątpliwych zalet klimatyzator przenośny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby po zakupie nowego urządzenia upał dalej dawał nam się we znaki. Lepszym pomysłem może się okazać kupno klimatyzatora typu split. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia m.in. klimatyzatory podłogowe, ścienne czy przysufitowe. Dlatego na pewno uda Ci się znaleźć taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Kiedy przychodzi lato i dni stają się niezwykle gorące, tak, że słupek na termometrze dobija niemal 40 stopni, wówczas większość z nas ma tylko jedno marzenie – ochłodzić się. Szczególnie jeśli przebywamy mieście, a urlop dopiero mgliście rysuje się na horyzoncie. Wybawieniem okazują wówczas klimatyzowane pomieszczenia. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie wysiedzenie ośmiu godzin przy biurku w przegranym biurze. Siedzenie w dusznym domu, gdzie powietrze można prawie kroić nożem, również nie należy do przyjemności. Dlatego w takich chwilach doceniamy niezwykły wynalazek, jakim jest klimatyzator. Pomimo że urządzenie to często wręcz „ratuje nam życie”, to raczej niewielu z nas potrafiłoby powiedzieć, jak to się właściwie dzieje, że ochładza ono wnętrza. Dlatego, jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak działa klimatyzator, to znaleźliście się w dobrym miejscu. Na naszym blogu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zasada działania klimatyzatora

Niezależnie od tego, czy mówimy o klimatyzatorach ściennych, klimatyzatorach okiennych czy przypodłogowych, to zasada działania tych urządzeń pozostaje taka sama. Co ciekawe dokładnie te samo rozwiązanie jak klimatyzatorach jest stosowane w lodówkach. Opiera się ono na dość prostym pomyśle wykorzystującym reguły przemian gazowych. Klimatyzator za pomocą wentylatora pobiera przegrzane powietrze, oddaje ono ciepło czynnikowi chłodzącemu, który jest pobierany przez sprężarkę. Urządzenie to najpierw spręża gaz, co powoduje wzrost jego temperatury i ciśnienia, a później wtłacza go do skraplacza.

Warto tutaj uczynić uwagę, że zarówno sprężarka, jak i skraplacz znajdują się najczęściej na zewnątrz budynku w tzw. jednostce zewnętrznej. Rozwiązanie to jest podyktowane głośną pracą sprężarki.

Kiedy sprężony gaz znajdzie się już w skraplaczu, uwalnia ciepło, które jest wywiewane na zewnątrz za pomocą wentylatora. Następuje wówczas kondensacja czynnika chłodzącego. Zmieniony w ciecz o niższej temperaturze, ale wciąż wysokim ciśnieniu, płynie do zaworu rozprężonego. Urządzenie to powoduje jego rozprężenie. Odpowiada za to zjawisko zwane przemianą izentalpową. W jego wyniku spada ciśnienie oraz temperatura czynnika chłodzącego. Zmienia się wówczas w mieszaninę gazu i pary, która jest następnie transportowany do parownika. W urządzeniu tym następuje całkowite odparowanie czynnika chłodzącego, który przechodzi przez lamele w postaci chłodnego powietrza.