Klimatyzacja to coraz powszechniejsze rozwiązanie, które znajduje zastosowanie nie tylko w biurach, obiektach handlowych czy innych budynkach użytku publicznego, ale również w domach i mieszkaniach. W związku z tym rodzajów klimatyzatorów jest kilka. Wyróżniają się różną wydajnością, specyfiką działania czy sposobem montażu. Jedną z opcji dostępnej w naszej firmie są klimatyzatory kanałowe. W tym artykule wyjaśnimy, czym się wyróżniają i do jakich zastosowań są przeznaczone.
Klimatyzatory kanałowe: budowa, montaż, działanie
Klimatyzacja kanałowa składa się z jednostki zewnętrznej i jednostek wewnętrznych, połączonych z jednostką centralną, oraz systemu kanałów, które rozprowadzone są w obiekcie. Instalacja przechodzi przez ściany lub strop. W pomieszczeniu widoczne są wyłącznie nawiewniki, więc też samo urządzenie nie rzuca się w oczy (jak w przypadku np. klimatyzatorów ściennych). Warto przy tym pamiętać, że urządzenie sterujące, a więc odpowiadające za chłodzenie, znajduje się w osobnym pomieszczeniu, co jest typowe dla kanalizacji kanałowej.
Montaż klimatyzacji kanałowej wymaga jednak wykonania przepustów, dlatego też jest to rozwiązanie, które warto zaplanować już na etapie projektowania budynku (szczególnie jeśli ma on konstrukcję piętrową). Bardzo często są one montowane w kanałach wentylacyjnych. Instalacja w istniejącym już obiekcie jest możliwa, jednak bywa nieco bardziej skomplikowana.
Klimatyzacja kanałowa z zasady ma takie samo zadanie jak każdy inny rodzaj urządzeń z tego zakresu — chłodzi i oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, zapewniając komfortową atmosferę. Świeże powietrze jest rozprowadzane za pośrednictwem kanałów, utrzymując optymalną temperaturę wewnątrz. Zaletą działania tego rodzaju klimatyzatorów jest bardzo precyzyjne i równomierne rozprowadzanie powietrza. Docenianym atutem jest też ich estetyczny wygląd oraz sprawność.
Klimatyzatory kanałowe: zastosowanie
Klimatyzatory kanałowe mogą być zastosowane w domach jednorodzinnych, jednak zdecydowanie częściej rekomendowane są do obiektów użytku publicznego. Z zasady jest to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku większych powierzchni, np. w hotelach, biurowcach, restauracjach, lokalach usługowych czy handlowych, a także obiektach przemysłowych.