Jak dbać o domową klimatyzację?

klimatyzacja w domu

Szczęśliwym posiadaczom klimatyzacji domowej niestraszne największe upały — mogą cieszyć się przyjemnym chłodem, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że o system klimatyzacji trzeba dbać. Regularne czyszczenie zapewni sprawne działanie urządzenia i bezpieczeństwo domowników.

Czyszczenie klimatyzacji podczas zwykłych porządków

O czyszczeniu klimatyzacji warto pomyśleć przy okazji każdego sprzątania domu lub mieszkania. Wystarczy poświęcić kilka chwil na to, aby oczyścić kanały wylotowe schłodzonego powietrza, używając do tego miękkiej, suchej tkaniny. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, można użyć letniej wody, ewentualnie łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym (np. woda z mydłem). Pamiętaj jednak, aby nigdy nie stosować zbyt inwazyjnych, żrących detergentów.

Podczas zwykłych porządków można też oczyścić filtry powietrza, postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Czyścimy je odkurzaczem lub wodą. Najczęściej zaleca się czyszczenie filtrów co dwa tygodnie.

Regularne przeglądy serwisowe klimatyzacji domowej

Przynajmniej raz do roku należy zlecić wykonanie przeglądu serwisowego urządzenia. Fachowiec sprawdzi, czy układ chłodniczy jest sprawny i szczelny, oceni ogólny stan urządzenia, skontroluje układ elektryczny. W ramach serwisu wykonywane są też czynności mające na celu oczyszczenie klimatyzatora, w tym m.in. filtrów wstępnych jednostki wewnętrznej, mycie i dezynfekcja parownika, skraplacza i kanałów dolotowych, a także lameli wymienników jednostek zewnętrznych. W ten sposób klimatyzacja będzie czysta i wolna od wszelkich drobnoustrojów. Wszelkie defekty zostaną wykryte i możliwie jak najszybciej usunięte, co ma niebagatelny wpływ na sprawność pracy i przedłużenie żywotności klimatyzacji domowej.

Gruntowne czyszczenie klimatyzacji – dlaczego to takie ważne?

Raz na jakiś czas należy zaplanować gruntowne czyszczenie całej instalacji klimatyzacyjnej (a przede wszystkim przewodów). To zadanie warto zlecić wyspecjalizowanym firmom świadczącym serwis klimatyzacji, które na podstawie dokładnej inspekcji kanałów ocenią stopień zanieczyszczenia i dobiorą odpowiednią metodę czyszczenia.

Dbałość o czystą klimatyzację w domu jest bardzo ważna z kilku powodów. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza z klimatyzacji, w którym znajduje się wiele drobnoustrojów, może skutkować nie tylko przewlekłym katarem, ale wręcz chorobami oskrzeli i płuc. Dodatkowo trzeba liczyć się też ze spadkiem wydajności klimatyzacji. Im więcej zabrudzeń, tym trudniej będzie uzyskać pożądaną temperaturę. Dodatkowo urządzenie staje się znacznie bardziej narażone na różnorodne awarie. Negatywne skutki odczujemy też w portfelu, gdyż zanieczyszczony, mało wydajny system klimatyzacji oznacza też wzrost rachunków za prąd.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin