Jak działają systemy wentylacji powietrza?

wentylacja

Rodzaj wentylacji i jej sprawność ma ogromny wpływ na zdrowie i komfort domowników oraz działa na prawidłowe funkcjonowanie domu czy mieszkania. Jest to jedna z podstawowych instalacji w każdym budynku. System wentylacji to cykl wymiany zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Musi on pracować w trybie ciągłym i sprawnie, aby nie doprowadzić do  zastoju powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja – jak działa

Kiedy wentylacja jest oparta na naturalnym systemie wymiany powietrza należy zbudować ciągi wentylacyjne, czyli kominy. Drugą metodą jest skorzystanie z wentylacji mechanicznej. Wtedy nie budujemy kominów. System wentylacji musi obejmować wszystkie pomieszczenia i być tak samo skuteczny o każdej porze roku.

Parametry decydujące o skuteczności

Uwagę zwracamy na intensywność, czyli ilość wymienionego powietrza w ciągu godziny. Ważna jest skuteczność. Jest ona zależna od funkcji pomieszczeń. Zazwyczaj najbardziej zależy nam na wyciąganiu zanieczyszczeń z kuchni i łazienki. Oczywiście zwracamy uwagę na koszt budowy, późniejszej eksploatacji i ewentualną awaryjność systemu.

Typy wentylacji

Sposób działania wentylacji zależy od jej rodzaju. I tak naturalna wentylacja to najprostszy system wymiany powietrza. Mówimy tutaj o wykorzystaniu fizycznego prawa grawitacji. Intensywność wymiany zależy od pogody i pory roku, jest podatny na zmiany. W przypadku występowania zbyt małej różnicy temperatur w budynku powstaje zaduch. Wentylacja mechaniczna zwana wymuszoną, gdyż wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Daje nam to możliwość kontrolowania i sterowania systemem. A dodatkowo można się zaopatrzyć w wentylację z odzyskiwaniem ciepła. Dzięki rekuperatorowi można odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego z domu.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin