Klima. Zakup nie tylko na lato!

Klimatyzacja latem - obraz

Gdy nadchodzi lato, coraz więcej osób zastanawia się nad zamontowaniem klimatyzacji w swoich domach. Gdy zaczynają się wakacje, a upały stają się nie do zniesienia, są wręcz gotowi zrobić to z dnia na dzień.

Często jednak powstrzymują się przed wykonaniem telefonu do montażystów, gdyż rozsądek podpowiada im, że to tylko chwilowy kaprys, a klimatyzator jest urządzeniem, które pracuje przez kilka dni w roku. To nieprawda! Klimatyzacja w domu pełni o wiele więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać.

Klimatyzacja w lecie

W lecie klimatyzacja oczywiście schładza powietrze w domu, dzięki czemu staje się on przyjemnym azylem od upałów na zewnątrz. Klimatyzacja może też być zintegrowana z wentylacją, przez co w upały nie odczuwamy tak bardzo w domu zaduchu, który wielu osobom doskwiera bardziej niż wysokie temperatury.

Klimatyzacja w zimie

Niewiele osób wie o tym, że klimatyzatora można używać jak ogrzewania w zimie. Działa on jak pompa ciepła: odzyskuje ciepło z powietrza na zewnątrz (nawet gdy panują niewielkie mrozy!) i przekazuje je do domu. Urządzenie zużywa przy tym nieporównywalnie mniej energii, niż gdybyśmy mieli dogrzewać dom tradycyjnymi metodami. Należy jednak pamiętać o tym, że klimatyzator może dogrzewać dom, nie zastąpi jednak zwykłego ogrzewania w bardzo mroźne dni. W pozostałe może za to wygenerować spore oszczędności. Montażu klimatyzacji nie należy więc rozpatrywać w kategorii zakupu „na lato”. Urządzenie „będzie na siebie zarabiało” przez resztę roku.

Osuszanie powietrza

Pamiętajmy też o tym, że klimatyzator osusza powietrze. Wtedy, gdy na zewnątrz panuje wilgoć, często mamy problemy np. z wysuszeniem prania. Montaż klimatyzacji w domu rozwiąże ten problem raz na zawsze. Osuszając powietrze w domu, klima sprawi też, że bakterie, pleśnie i roztocza będą miały gorsze warunki do życia. Z ulgą odetchną więc alergicy i astmatycy. Biorąc pod uwagę fakt, że filtry w klimatyzatorze dodatkowo oczyszczają powietrze z pyłków i kurzu, okazuje się, że klimatyzator poprawia komfort życia domowników nie tylko latem, ale przez cały rok.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin