Klimatyzacja w domu. Wady i zalety

klimatyzacja w domu

Klimatyzacja to proces przetwarzania powietrza w pomieszczeniu i modyfikacji jego parametrów za pomocą specjalistycznych urządzeń. Polega na utrzymywaniu pożądanych warunków temperaturowych oraz wilgotnościowych. Celem klimatyzowania pomieszczeń mieszkalnych jest zapewnienie optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańców, co pozytywnie przekłada się na ich zdrowie i samopoczucie. Klimatyzacja najczęściej kojarzona jest z obiektami przemysłowymi i użyteczności publicznej, ale coraz popularniejsza staje się również w budynkach mieszkalnych. Czy warto inwestować w klimatyzację domową?

Jakie są zalety klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja umożliwia utrzymanie prawidłowego komfortu termicznego. To szczególnie istotne w upalne dni, gdy gorące powietrze daje się we znaki i negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nieznośne upały mogą zaburzać zdolności termoregulacyjne organizmu. Rozwiązaniem tych problemów jest klimatyzacja do domu. Pozwala utrzymać w pomieszczeniu optymalne warunki termiczne, a dzięki wbudowanym czujnikom automatycznie reaguje na zmiany temperaturowe i dostosowuje się do nich. Temperatura dostosowana do potrzeb człowieka pozytywnie wpływa na koncentrację i zdolności umysłowo-spostrzegawcze oraz zapewnia zdrowy, wartościowy sen.

Co więcej, klimatyzacja to nie tylko chłodzenie powietrza. Za pomocą nowoczesnych klimatyzatorów można również podwyższyć temperaturę, co często jest wykorzystywane w przejściowych okresach grzewczych. Klimatyzacja w domu może dodatkowo osuszać lub nawilżać powietrze, regulując prawidłowy poziom wilgotności oraz pełnić funkcję filtracyjną. Służą temu wbudowane higrometry oraz zdolność do jonizacji powietrza, czyli usuwania bakterii chorobotwórczych i innych drobnoustrojów. Klimatyzacja pozwala uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza i umożliwia wytworzenie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Wymierne korzyści przynosi to zwłaszcza alergikom, dla których jakość powietrza ma istotne znaczenie prozdrowotne.

Czy klimatyzacja domowa ma wady?

Jedną z niedogodności klimatyzacji w domu może być jej skomplikowany montaż. Potencjalne problemy instalacyjne można jednak wyeliminować, korzystając z usług doświadczonej firmy. Klimatyzacji domowej zazwyczaj nie montuje się także we wszystkich pomieszczeniach. Przemieszanie się pomiędzy pomieszczeniami klimatyzowanymi oraz nieklimatyzowanymi, a także częste wchodzenie i wychodzenie na zewnątrz z pomieszczenia klimatyzowanego może prowadzić do dolegliwości reumatycznych lub infekcji zatok i gardła. Takiej sytuacji można uniknąć, dbając o to, by różnice temperaturowe nie przekraczały 7˚C, a intensywność nadmuchu nie była większa niż 0,25m/s. Wadą domowej klimatyzacji może być również generowany przez urządzenie hałas. To jednak problemy, dotyczące starszych modelów klimatyzatorów. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą. Argumentem przeciw nie powinny być także koszta, ponieważ zaawansowane technologicznie sprzęty produkowane są zgodnie z polityką energooszczędności.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin