Klimatyzator – czyli jak to działa

klimatyzator

Kiedy przychodzi lato i dni stają się niezwykle gorące, tak, że słupek na termometrze dobija niemal 40 stopni, wówczas większość z nas ma tylko jedno marzenie – ochłodzić się. Szczególnie jeśli przebywamy mieście, a urlop dopiero mgliście rysuje się na horyzoncie. Wybawieniem okazują wówczas klimatyzowane pomieszczenia. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie wysiedzenie ośmiu godzin przy biurku w przegranym biurze. Siedzenie w dusznym domu, gdzie powietrze można prawie kroić nożem, również nie należy do przyjemności. Dlatego w takich chwilach doceniamy niezwykły wynalazek, jakim jest klimatyzator. Pomimo że urządzenie to często wręcz „ratuje nam życie”, to raczej niewielu z nas potrafiłoby powiedzieć, jak to się właściwie dzieje, że ochładza ono wnętrza. Dlatego, jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak działa klimatyzator, to znaleźliście się w dobrym miejscu. Na naszym blogu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zasada działania klimatyzatora

Niezależnie od tego, czy mówimy o klimatyzatorach ściennych, klimatyzatorach okiennych czy przypodłogowych, to zasada działania tych urządzeń pozostaje taka sama. Co ciekawe dokładnie te samo rozwiązanie jak klimatyzatorach jest stosowane w lodówkach. Opiera się ono na dość prostym pomyśle wykorzystującym reguły przemian gazowych. Klimatyzator za pomocą wentylatora pobiera przegrzane powietrze, oddaje ono ciepło czynnikowi chłodzącemu, który jest pobierany przez sprężarkę. Urządzenie to najpierw spręża gaz, co powoduje wzrost jego temperatury i ciśnienia, a później wtłacza go do skraplacza.

Warto tutaj uczynić uwagę, że zarówno sprężarka, jak i skraplacz znajdują się najczęściej na zewnątrz budynku w tzw. jednostce zewnętrznej. Rozwiązanie to jest podyktowane głośną pracą sprężarki.

Kiedy sprężony gaz znajdzie się już w skraplaczu, uwalnia ciepło, które jest wywiewane na zewnątrz za pomocą wentylatora. Następuje wówczas kondensacja czynnika chłodzącego. Zmieniony w ciecz o niższej temperaturze, ale wciąż wysokim ciśnieniu, płynie do zaworu rozprężonego. Urządzenie to powoduje jego rozprężenie. Odpowiada za to zjawisko zwane przemianą izentalpową. W jego wyniku spada ciśnienie oraz temperatura czynnika chłodzącego. Zmienia się wówczas w mieszaninę gazu i pary, która jest następnie transportowany do parownika. W urządzeniu tym następuje całkowite odparowanie czynnika chłodzącego, który przechodzi przez lamele w postaci chłodnego powietrza.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin