Czy można zamontować klimatyzator w pokoju dziecka?

klimatyzator w pokoju dziecka

O  klimatyzacji cały czas krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, jakoby klimatyzacja źle wpływała na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że rodzice małych dzieci nie raz zastanawiają się, czy montaż klimatyzatora w pokoju maluszka to dobry pomysł. Przecież rzekomo jest on siedliskiem bakterii i grzybów, a dziecko będzie cały czas przeziębione. To oczywiście nieprawda. Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.

Montaż klimatyzatora

Odpowiednio zamontowany klimatyzator w pokoju dziecięcym przynosi więcej dobrego niż złego. Kluczowe jest jednak znalezienie odpowiedniego miejsca na zamontowanie go. Klimatyzator nie może znajdować się bezpośrednio nad miejscem, w którym maluch często przebywa, np. nad łóżkiem, biurkiem, czy ulubionym miejscem do zabawy. W przeciwnym wypadku zimne powietrze będzie wiało bezpośrednio na dziecko i działało jak zimny wiatr – dziecko szybko się przeziębi. Nie należy także przesadzać z chłodzeniem. Różnica temperatur w pokoju dziecka i na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni. W przeciwnym razie maluch wchodząc i wychodząc, będzie narażał swój organizm na spadki odporności wywołane sporymi skokami temperatur. Kolejną ważną rzeczą jest zamontowanie klimatyzatora tak, aby dziecko nie mogło samo przy nim majstrować i zmieniać jego ustawień. Dostęp do sterowania i ustawień powinni mieć tylko i wyłącznie rodzice malucha.

Wpływ na zdrowie

Jeśli będziemy pamiętać o powyższych zaleceniach, możemy być pewni, że klimatyzator do domu, a dokładnie do pokoiku dziecięcego, będzie świetnym wyborem. Obniżona temperatura w pokoiku, zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz panują upały, może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka. Część klimatyzatorów wyposażona jest również w funkcję grzania. Można ją wykorzystać wtedy, gdy dziecko przeziębi się jesienią, bez potrzeby ogrzewania całego domu. Pamiętajmy też, że klimatyzator nie tylko schładza, ale też osusza i filtruje powietrze. W pokoiku dziecka więc bakterie i grzyby będą miały gorsze warunki do rozwoju, co jest niezwykle ważne dla dzieci z alergiami lub astmą. Nowoczesne klimatyzatory oczyszczają także powietrze ze smogu.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin