Obowiązki właściciela klimatyzatora

Serwis klimatyzacji

Chociaż współczesne klimatyzatory nie wymagają skomplikowanej obsługi od swoich właścicieli, powinni oni pamiętać, że mają wobec nich kilka obowiązków. Czasami można usłyszeć, że klimatyzator wydziela nieprzyjemne zapachy. Tak właśnie dzieje się wtedy, gdy właściciel nie dba o urządzenie: nie pamięta o regularnej wymianie filtrów czy profesjonalnym serwisowaniu. Co powinny wiedzieć osoby, które montują w swoim domu klimatyzator? Sprawdźmy!

Oczyszczanie powietrza

Montując klimatyzację w domu, zawsze trzeba pamiętać o tym, że jest ona odpowiedzialna nie tylko za schładzanie, ale też za oczyszczanie powietrza. W klimatyzatorze znajdują się systemy filtrów, które mają za zadanie wyłapanie z powietrza wpadającego do domu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Aby filtry poprawnie wykonywały swoją pracę, muszą być raz na jakiś czas czyszczone lub wymieniane. Jeśli właściciel klimatyzatora zapomni o tym obowiązku, wszystko, co na nich osiądzie, zacznie przedostawać się do domu, a co za tym idzie – do płuc domowników. Zanieczyszczenia osiadające na filtrze są także idealną pożywką dla pleśni i bakterii. To właśnie one odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach dochodzący z urządzenia. Podczas wymiany filtrów warto również zająć się innymi częściami klimatyzatora. Przede wszystkim wskazane jest, aby przetrzeć z kurzu również kratkę, przez którą powietrze dostaje się do wnętrza domu. W urządzeniach znajduje się też specjalna tacka, w której zbierają się skropliny. Należy ją regularnie czyścić lub zostawiać w niej dedykowaną do tego celu tabletkę odkażającą. Dzięki tym prostym zabiegom klimatyzator posłuży przez wiele lat, nie sprawiając większych problemów.

Pomoc fachowców

Jeśli właścicielowi klimatyzatora daleko do tzw. „złotej rączki” lub po prostu nie chce on poświęcać czasu na czyszczenie klimatyzatora i wymianę filtrów, zawsze może on wezwać profesjonalny serwis klimatyzacji. Fachowcy zajmą się urządzeniem, przy okazji sprawdzając jego inne podzespoły. Dzięki regularnym wizytom serwisantów zazwyczaj udaje się zapobiegać poważniejszym awariom i zachować wysoką wydajność instalacji.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin