Jak osuszyć powietrze w pomieszczeniu?

pokój

W celu zapewnienia optymalnej temperatury powietrza w wielu domach, mieszkaniach czy innych budynkach użytkowych znajduje się klimatyzator. Jednak obok chłodzenia czy nagrzewania pomieszczeń niezwykle istotne jest również osuszanie ich, ponieważ również on wpływa na komfort cieplny. Osuszanie powietrza należy zastosować, jeśli wilgotność powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu jest wyższa od tej, która zapewnia komfort cieplny. Osuszanie jest ważne również dlatego, że zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii czy chroni przed korozją. W jaki sposób można osuszyć powietrze w pomieszczeniu?

Wentylatory i kondensatory

Wyróżnić możemy kilka metod osuszania powietrza w pomieszczeniu. Jedną z nich jest zastosowanie wentylatora wysokociśnieniowego, który umieszczany jest wewnątrz przegród budowlanych w sytuacjach, w których spręż osuszacza nie jest w spranie przetłoczyć odpowiedniej ilości suchego powietrza. Wentylatory wysokociśnieniowe występują w dwóch typach – HB i AB i różnią się gabarytami urządzenia.

Kolejną metodą osuszania powietrza w pomieszczeniu jest zastosowanie kondensatora. Takie urządzenie składa się z pompy ciepła i wentylatora i wykorzystuje zjawisko wykraplania wody przy chłodzeniu powietrza. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia dochodzi do stopniowej redukcji wilgotności w pomieszczeniu, ponieważ powietrze podgrzewane jest w skraplaczu i jako suche wydmuchiwane do pomieszczenia. Mniejsze modele kondensatorów, czyli AD i DH można wykorzystywać w warunkach domowych, na przykład w pralniach czy suszarniach.

Czym jest osuszanie basenowe i adsorpcyjne?

Osuszacze basenowe podobnie jak kondensatory składają się z układu pompy ciepła i wentylatora, który zasysa wilgotne powietrze z pomieszczenia. Dzięki wysokiej wydajności takie osuszacze mogą być stosowane właściwie na każdym basenie. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że proces ochłodzenia, osuszenia i podgrzania powietrza trwa mniej niż sekundę.

Kolejnym rodzajem osuszaczy powietrza są osuszacze adsorpcyjne. Takie urządzenia wykorzystują zjawisko sorpcji wilgoci i osuszają powietrze dzięki silnie higroskopijnemu żelowi krzemionkowemu. Z uwagi na dużą wydajność osuszania oraz duży zakres pracy osuszacz adsorpcyjny ma szerokie zastosowanie. Można go stosować do suszenia izolacji budowlanych czy osuszania pomieszczeń, w których zyski wilgoci są bardzo wysokie.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin