Gdzie powiesić klimatyzator w domu?

Klimatyzator w domu - obraz

Osoby, które marzyły o klimie w domu i wreszcie decydują się na zakup klimatyzatora, muszą podjąć decyzję, gdzie go umieścić.

Urządzenie nie może bowiem znaleźć się w przypadkowo wybranym miejscu. Pewne czynniki mogą sprawić, że  będzie pracowało niewydajnie, lub ze szkodą dla zdrowia domowników. Poniżej przypominamy, o czym należy pamiętać, zanim wybierzemy konkretne miejsce dla klimatyzatora.

Pokój dzienny czy sypialnia?

Klimatyzator powinien zawisnąć w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywamy. Jednak często wybór miejsca jest sprawą indywidualną domowników. Jeśli w nocy z powodu upału nie możemy spać, klimatyzator powinien znaleźć się w sypialni. Zdarza się jednak, że w domu sypialnia znajduje się od strony północnej i zaśnięcie nie stanowi w niej większego problemu, jednak od strony południowej znajduje się pokój dzienny, z którego po powrocie z pracy w upalny dzień po prostu nie da się korzystać. W tym przypadku lepszym pomysłem jest umieszczenie klimatyzatora w salonie, gdzie wszyscy domownicy będą mogli po południu odetchnąć od słońca.

Wybór miejsca

Klimatyzator zazwyczaj umieszcza się na ścianie pod sufitem lub pod parapetem. Aby jednak klimatyzacja w domu działała wydajnie, należy zadbać o to, by urządzenie nie było zasłonięte firankami, zasłonami czy meblami. Nawiew klimatyzatora nie powinien być ustawiony bezpośrednio na miejsce, a którym odpoczywa domownik: na łóżko, fotel, sofę itp. Chłodne powietrze wiejące bezpośrednio na drogi oddechowe może bowiem doprowadzać do przeziębień. Urządzenie nie powinno znajdować się też w pobliżu wyposażenia domowego, które generuje ciepło, jak np. lodówka. Może ono zakłócać odczyty czujnika temperatury, przez co klima nie będzie działała poprawnie. Problemem może być też bliskość telewizora czy radia, które mogą wpływać na zdalne sterowanie urządzeniem. Trzeba też pamiętać o tym, aby nie umieszczać klimatyzatora w narożnikach, ani blisko twardych powierzchni mebli. Odgłos emitowany przez urządzenie będzie się odbijał i wzmacniał, przez co szybko stwierdzimy, że klimatyzator pracuje za głośno.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin