Rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych

typ klimatyzacji

Klimatyzator to wydajne urządzenie, które pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Możliwe jest zarówno chłodzenie, jak i nagrzewanie powietrza wewnętrznego. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych, jakie dostępne są w naszej ofercie.

Podział urządzeń klimatyzacyjnych ze względu na rozwiązania montażowe

  • Klimatyzatory ścienne – zapewniają wydajne, a jednocześnie ciche działanie. Są bardzo chętnie wybierane przez klientów, ponieważ ich cena jest bardzo atrakcyjna, a jednocześnie dostępnych jest wiele różnych modeli i możliwości zastosowania dodatkowej automatyki. Klimatyzator ścienny możemy być umieszczony właściwie w dowolnym pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory przypodłogowe – kształtem przypominają nowoczesny grzejnik. Wybierane są wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie może być zainstalowany inny typ klimatyzatora, np. w pomieszczeniach ze skośnym dachem. Z powodzeniem można je zainstalować w nieużytkowanych wnękach.
  • Klimatyzatory podsufitowe (podstropowe) – znajdują przede wszystkim w pomieszczeniach wysokich, w których górne partie nie muszą być chłodzone/nagrzewane z taką samą dokładnością jak niższe.
  • Klimatyzatory kasetowe – montowane są w konstrukcji sufitów podwieszanych. Najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach i punktach usługowych itp.
  • Klimatyzatory kanałowe – umożliwiają jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń. Powietrze rozprowadzane jest równomiernie i bardzo dokładnie. Za pomocą odpowiednich kanałów można dostosować parametry powietrza.

Podział urządzeń klimatyzacyjnych ze względu na budowę

  • Klimatyzatory split – wewnętrzną część tych urządzeń stanowi parownik zamontowany w pomieszczeniu, a część zewnętrzna to agregat sprężarkowy umieszczamy na zewnątrz budynku. Parownik i agregat są połączone ze sobą za pomocą przewodów elektrycznych i chłodniczych. Dzięki umieszczeniu agregatu na zewnątrz budynku zniwelowane są hałasy powodowane przez działanie sprężarki.
  • Klimatyzatory multisplit – są to urządzenia, które do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń wykorzystują tylko jedną, wspólną jednostkę zewnętrzną (sprężarkę), do której podłączyć można wiele jednostek zewnętrznych.
  • Klimatyzatory monoblokowe (okienne) – przeznaczone są do montażu w oknie lub w otworze w ścianie. Składają się z jednego modułu. Są to urządzenia o stosunkowo niewielkiej mocy, więc nadają się do zastosowania głównie w mniejszych pomieszczeniach.
Mitsubishi
Fujitsu
Daikin