Wybór klimatyzatora do domu – porady

pilot sterujący klimatyzatorem

W upalne letnie dni, kiedy leżymy w rozgrzanym domu, w którym panuje okropna, trudna do wytrzymania duchota. Próbujemy ochłodzić się na wiele przeróżnych sposobów: używamy wiatraków, stosujemy zimne okłady, otwieramy kilka okien, starając się zrobić przeciąg. Przynoszą one jednak tylko częściową ulgę. Z żalem myślimy wówczas o tym, dlaczego nie zdecydowaliśmy się na zakup porządnego klimatyzatora. Jeśli byłeś kiedyś w opisanej sytuacji, to znalazłeś się w dobrym miejscu. Postaramy się doradzić, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do domu.

Jak dobrać najlepszy klimatyzator do mieszkania?

Jeśli zdecydowałeś się, że dłużej nie masz zamiaru męczyć się z powodu upałów i najwyższy czas kupić klimatyzator. Staniesz wówczas przed wyborem, jakie urządzenie kupić. Możesz nabyć klimatyzator przenośny, jednak jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, znacznie wydajniejszy będzie sprzęt typu split.

Urządzenia tego rodzaju przeznaczone są do stałego zamontowania. Składają się z dwóch części jednostki wewnętrznej, którą instaluje się w pomieszczeniu, oraz jednostki zewnętrznej, którą umieszcza się na dworze. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala umieścić poza pomieszczeniem sprężarkę, wydzielającą podczas pracy dużo hałasu oraz wymiennik generujący ciepło. Na rynku istnieje duży wybór klimatyzatorów typu split o różnym sposobie montażu. Mamy więc klimatyzatory ścienne, klimatyzatory przypodłogowe, klimatyzatory okienne. Do wysokich pomieszczeń dedykowane są klimatyzatory przysufitowe, a do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi specjalne klimatyzatory kasetonowe. Szeroki wybór na pewno pozwoli wybrać Ci taki model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Funkcje i moc – na co zwrócić uwagę

Zanim jednak nabędziesz upragnione urządzenie chłodzące, powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić dwie istotne rzeczy – moc oraz zakres funkcji sprzętu.

Klimatyzator powinien posiadać moc, która pozwoli mu na optymalną pracę. Jeśli moc będzie zbyt mała, to nie pozwoli rozwinąć urządzeniu pełnej sprawności, przez co nie ochłodzi ono pomieszczenia. Tymczasem zbyt duża moc nie będzie w pełni wykorzystana, a jednocześnie pociągnie za sobą znaczny wzrost kosztów. Ponadto w klimatyzatorach charakteryzujących się dużą mocą, dochodzi do częstego włączania i wyłączania sprężarki, co prowadzi do jej szybszego zużywania.

Część modeli dostępnych na rynku posiada dodatkowe opcje. Służą nie tylko do ochładzania powietrza, ale mają też funkcje chłodząco-grzewczą oraz funkcje pozwalającą na utrzymanie temperatury przez cały rok. Urządzenia posiadające dodatkowe opcje są jednak kosztowniejsze.

Wybierając klimatyzator warto również, abyś zwrócił również z uwagę na kilka kwestii związanych z pomieszczeniem, którym planujesz go zamontować. Należy wziąć pod uwagę jego wielkość, poziom nasłonecznienia.

Mitsubishi
Fujitsu
Daikin